Bilgi Bankası

Sıkça sorulan sorular ve diğer içerikler için bilgi bankamıza gözatın

Güncelleme:

Hosting , türkçe tanımı barındırma, bir web sitesinde internette yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların, e-postaların veya veri tabanlarının internet kullanıcıları tarafından erişebileceği 7/24 sürekli açık ve internet omurgasına direk bağlı bir sunucuda(bilgisayar) tutulmasıdır.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.

Fiyatı ve performansı etkileyen temel hosting özellikleri:

* depolama alanı
* giriş ve çıkış bant genişliği
* sunucu tipi (Windows,Unix)
* veri tabanı desteği (MySQL, MSSQL, Access, ...)

Çeşitleride vardır. Shared Hosting, Co-Location,Reseller ve Dedicated Hosting. Shared hosting de bir sunucuda birden fazla domain barındırılabilir. Co-Location, Sunucularımız özel hazırlanmış Veri merkezlerinde yüksek hızda hizmet bağlantısı ile kesintisiz yayınlanmaktadır. Dedicated Sunucu Kiralama, Bulut Sunucu ve bağlantılar dahil tüm hizmetler firmamız tarafından karşılanır. Reseller Hosting de belli sayıda domain, disk ve bandwidth limitleri ile kullanıcılarımıza  sunulur.

Bilinmesi Gerekenler:

Öncelikle iki tip server var.Windows serverlar birde Unix(Linux) tip serverlar.Şimdi inceleyelim ikisini

Windows Serverlar: Windows Serverlarda PHP ve ASP veya ASP.NET çalıştırılabilir.Ama genelde hatta %100 e yakınında ASP ve ASP.NET tercih edilir.Kontrol paneli Plesk dir. Ancak windows serverlar sistemde birçok bug olduğundan ve permission(izin)lerin ayarlanması zor olduğundan pek tercih edilmemektedir.

Unix Serverlar: Unix serverlar PHP,Perl ve .C çalıştırılabilir.Ancak .c ve perl pek kullanılmıyor.Sadece sistemdeki buglardan yararlanarak root olabililmek için yazılmış kodlar(exploitler) genelde bu dillerde yazılıyor.Unix serverlar da herhangi bug yok sadece server sahibinin kullandığı yazılımlarda bug varsa problem çıkabilir.Bu yüzden unix serverlar datacenterların tercihi.PHP ve Perl dilindeki veriler mysql yazılımı sayesinde saklanır.Uzantılarıda .sql dir.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?
  • 660 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
İlgili diğer dökümanlar
Trafik Limiti Nedir?

Trafik Limiti iki başlık altında açıklanabilir.1- Anlık trafik limiti;Anlık olarak websitenizdeki...